Peygamberi Yalanlamaya Çalışan İngiliz Bilim Adamının İbretlik Sonu1850 yılında İngiltere kraliyet ailesi kurduğu özel bir ekiple yıllarca sürecek bir çalışma başlattı.
Amaçları Peygamber Efendimiz’in (sav) in mucizelerini çürütmek, O’nun bize bildirdiği gerçeklerin aslında gerçek olmadığını ortaya çıkarmak ve Müslümanlar nezdinden Peygamberin itibarını düşürmekti.

Birçok hadis-i şerifi incelediler ve bu hadisler içerisinden kendilerince olma ihtimali olamayacak bir hadisi seçtiler. Seçtikleri o hadis “Hacerü'l-Esved cennetten indirildi.” Hadisi idi.


İngilizlerin kurduğu özel ekip böyle bir şeyin olabilme ihtimalinde hem fikirdi. Bu konuyu araştırması ve bilimsel olarak peygamber efendimizin bu mübarek sözünü çürütmek için dönemin en büyük bilim adamı Richard Francis Burton’a çok özel bir görev verdiler.

İngiliz Kıraliyet ailesi bu hadisin gerçek olmadığına o kadar çok inanmıştı ki, tüm imkanlarını Richard Burton’un hizmetine sunmaktan çekinmedi.

Richard Burton dönemin en büyük bilim adamıydı, kayıtlara göre 26 dili ana dili gibi konuşmaktaydı.

Uzun süren hazırlık çalışması sonrası İngiliz hükümetinin misyoner olarak yetiştirdiği Afganistanlı misyonerler birlikte Mekke’ye gitti. Amacı Hacerül Esved’ten bir parça alabilmekti.
Alacağı parçayı laboratuvarda inceleyecek ve o taşın cennetten gelme olmadığını bilimsel olarak ispatlayacaktı. Böylece Hz. Muhammed’i tüm dünyaya (haşa) rezil edecek ve bir yalancı olarak ilan edebilecekti.


Beraberince Mekke’ye gelen Müslüman kılıklı Afgan misyonerleri vasıtasıyla kendisini büyük bir islam alimi gibi tanıtmayı başarmıştı. Çok uzun süre Mekke’de yaşadı ve sırf Hacerül Esved’ten bir parça alabilmek için takvalı sahibi bir Müslüman gibi yaşamaya devam etti.

Öyle ki; Mekke’nin en çok itibar gören insanları arasına girmeyi başarmış, halk ve yöneticiler tarafından saygı duyulan birisi olmuştu.

Artık emeline ulaşmak için harekete geçmesini engelleyecek hiçbir güç ve mani yoktu.
Devamını okumak için gçrsele t.klayarak ilerleyiniz.