Muhtaçlara Ulaştıran ilginç RüyaBabam olmadan geçirdiğimiz ilk Ramazan’dı. Vefatının üzerinden bir yıl geçmişti. Hem babamın yokluğu hem de karantinada oluşumuz yüzünden çok zor günler yaşıyorduk.

Babamı bize miras olarak bir şey bırakamamıştı. Annemin bütün uyarılarına rağmen yıllardır amcalarımla birlikte çalışmış, kendisi için bir yatırım yapmamıştı. Her şeyi kardeşleri için yapmıştı.


Ne var ne yok her şey büyük amcamın üzerine yapılmıştı. Abisidir diye hürmeten bir dediğini iki etmemişti. Onu canından çok sevmiş, yıllarca onun için çalışmıştı.

Babamın vefatından sonra annem harekete geçmiş aslında bizim olan bazı malları almak için amcamlara gitmişti. Fakat beklediğinin aksine her türlü hakaret ve kavgalarla geri gönderilmişti.
Yapılan zulümlere dayanamayan annem beni ve iki kardeşimi de alarak evden ayrılmıştı sonunda.


Kenar bir mahallede, gecekonduvari bir barakada kalıyorduk. Mahalleden bir tanıdığımız yoktu. Biz gittikten sonra amcamlarda bir kere olsun bizi aramamışlardı.

Evin geçimi annemin günlük temizliğe gittiği evlerden kazandığı parayla oluyordu. Diğer günlerdeyse sürekli yapacağı bir iş arayıp duruyordu.

On sekiz yaşındaydım. Başımıza gelen her şeyin farkındaydım. Annemin bizim için yaşadıklarını gördükçe kahroluyordum. Her gece başımı yastığa gömüp ağlamaktan başka bir şey gelmiyordu elimden.

Ramazan’ın ilk haftasıydı. Annem karantina sebebiyle yaklaşık on gündür evden çıkamamış az da olsa bir para kazanamamıştı. Dolap nerdeyse boştu.


On bir yaşımdan beri ramazan oruçlarımı eksiksiz tutuyordum. Yıllardır babamla sahura kalkardım. Ben küçükken özellikle yaz aylarında tuttuğum oruçlara çok sevinir akşamları hediyelerle gelirdi.

Bu Ramazan babamın yokluğu ayrı bir yerden canımızı acıtırken çektiğimiz yoksulluk dayanılamayacak bir hal alıyordu. Her şey üst üste gelmişti. Çaresizdik.


Yedinci sahura gelmiştik. Her gece annem bizi uyandırıyordu. Uyandırıyordu ama yiyecek pek bir şey de bulamıyorduk. Birkaç dilim ekmek, birkaç zeytin belki biraz da peynir. Başka da bir şey yoktu. O geceden sonra öyle bir şey oldu ki!
DEVAMINI OKUMAK İÇİN GÖRSELE T|KLAYARAK İLERLEYİNİZ