Kürt Kızı Mardinli Meryem'in Acıklı HikayesiBen Kürt kızı Meryem. Adımı böyle söyledim diye aklınıza yanlış şeyler gelmesin bana böyle seslenirlerdi eskiden. Eskiden dediğimse size başımdan geçenleri anlatacağım yıllara aittir.

Mardin’in bir köyünde doğdum ben. Sadece ilkokulu okuyabildim. Zaten köyde kızlar en fazla ilkokulu okuyabilirlerdi. Sonra ev işleri yaparak, hayvanları güderek, ahırı temizleyerek, süt sağarak vb. şeylerle yaşının büyümesini beklerlerdi. Ben de bu şekilde bekledim.


Bu bekleme elbette bir kısmetinin çıkıp evden ayrılma zamanı gelene kadardı. Sonra artık kim gelmişse istemeye ona verilir giderdi. Elbette büyük bir başlık parası karşılığında.

Fakat benimki diğer kızlar gibi olmadı. Yani evde büyümeyi bekleyip gelecek ilk talipliye verilecek şekilde yaşamadım. Benim evliliğim daha ben doğmadan kararlaştırılmıştı.


Ben doğmadan daha annemin karnındayken amcamın oğluna beşik kertmesi yapılmışım. Bunu evlenmeme az bir süre kala öğrenmiştim. Öğrendiğimde de dünyam başıma yıkılmıştı. Nasıl olabilirdi böyle bir şey?

Ağrıma gitmişti. Yıllardır beraber oyun oynayarak büyüdüğümüz amcamın oğlu Harun’a ben hep kardeş gözüyle bakmıştım.


Annemin bana beşik kertmem olduğunu söylediği ilk gün bile bunu kabul edememiştim. Hiçbir zaman da kabul etmeyecektim. Böyle bir şeye razı olamazdım. Ne var bunda herkes öyleymiş zaten orada diyebilirsiniz ama yine de ben bunu içime kabul ettiremedim.

Size anlattığım bu hikayemin başlangıcı da işte bu haberi aldığım zamana denk düşmüştü. O gün kafama takmıştım. Bunu kabul etmeyecektim.


İşte bundan bir ay sonra başıma bin türlü belanın geldiği yolculuğuma başlamış oldum. Ne yapacağımı bilmiyordum ama nereye gideceğimi biliyordum.

Yazının Devamını Okumak İçin Görsele Tçklayarak İlerleyiniz.