Kadir Gecesi Görülen İbretlik Rüya ve Bayat EkmekBundan bir yıl önceydi, karantinada olduğumuz için buruk bir Ramazan ayı geçiriyorduk fakat bu ramazan ibadetlerimi eksiksiz yerine getirmem hususunda bir önceki ramazanlardan daha şanslı ve huzurluydum.

İki çocuğum ve eşimle evimizde kurduğumuz dünyamızda ramazanın son günlerine ulaşmıştık.


Belki her ramazan ayında biz Müslümanlar için ayrı bir önemi olan kadir gecesine ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorduk.

O gün diğer günlerden daha huzurlu bir gündü, hava muhteşem denecek kadar sakin ve huzur doluydu.


Evimizin balkonunda oturmuş sokağa çıkma yasağına rağmen yoldan geçen tek tük insanları izliyor, yine yasağa rağmen kapının önünde koşturan birkaç çocuğun oynadıkları oyunu takip ediyordum.

Çocukların kendi dünyalarında oynadıkları oyuna dalmış olmalıyım ki bir sesle irkildim, “Abla bir yardım versene” diye birisi aşağıdan bana doğru sesleniyordu.
Eli yüzü çok ta temiz olmayan, üstü başı dağınık, 15-16 yaşlarında bir kız çocuğuydu.


İlk önce bana mı sesleniyor yoksa başkasına mı diye tereddütte kaldım, başımı kaldırıp diğer balkonlara baktım benden başka kimse yoktu. Anlaşılan o ki kız bana sesleniyordu.

Kız çocuğu sesini biraz daha yükselterek “abla evde ekmeğimiz yok, kardeşlerim aç bize yardım eder misin” diye tekrar seslendi.


Mahallemizde bu tip yardım isteyen birçok çocuk ve kadın görmüştüm, ama bu kızı ilk defa buralarda görüyordum.

Bu tarz yardım isteyen inşalara yardım vermeyi çok tasvip etmem, onlarında herkes gibi çalışıp kazanmaları gerektiğini düşünürdüm.


Bir şeyler verip vermeme konusunda tereddütte kaldığım esnada kız çocuğu yine seslendi.

Yazının devamı için görsele t.klayarak ilerleyiniz.