Yaşam Tarzı

Ramazan Ayı ve Bağışıklığın Önemi

Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz bu dönemde Ramazan ayının gelmesi ile akıllara en çok takılan sorulardan birisi şüphesiz ‘oruç tutmak bağışıklığımı düşürür mü, hem oruç tutup hem sağlığımızı koruyabilir miyim?’ olmaktadır. Gelin hep birlikte bu sorularımızın cevabına bakalım.

Hepimizin bildiği gibi bağışıklık sistemimizin güçlü olması hastalıklarla savaşmada en büyük yardımcımızdır. Ramazan ayında tutulan oruçla beraber günlük ortalama 16 saatlik bir açlıkla karşılaşıyoruz. Bu durumun bağışıklık sistemine olumsuz etkisi olacağı düşünülmektedir. Bağışıklığı üzerinde yalnızca beslenme değil; genler, yaş, cinsiyet, bağırsak bakterileri gibi birçok etken vardır. Ancak vücudumuzun ihtiyacı olan besin öğeleri, vitamin, mineral ve antioksidanlar karşılandığı takdirde bağışıklık üzerine olumlu etkileri gözlemlenmektedir.

Ramazan ayında bağışıklığımızı güçlendirmek için beslenmemizde nelere yer vermeliyiz?

  1. Taze sebze ve meyveler

Serbest radikallerle birleşerek oksidasyonun etkilerini azaltan, hücre içindeki hasarları önleyip onaran antioksidanları ve vitaminleri bol miktarda bulundurur. Ayrıca lif içeriğiyle yeterli posayı sağlayarak sindirim sisteminin düzenlenmesinde yardımcıdır. İftar menüsünde sebzeler yemeklerine yer vermeli, ara öğünde 2-3 porsiyon meyve tüketmelisiniz.

  • Su

İftar ile sahur arasında 2-2,5 litre su içiniz. Çay, meşrubat ve diğer içeceklerin suyun yerini tutmayacağı unutulmamalıdır.

  • Kefir

Vitamin ve mineral yönünden zengin olan kefir, mide ülserine sebep olan bakteriyi yok eder. B1, B12, Biotin ve K vitaminlerini içerir. Laktoz intoleransı olan kişiler de rahatlıkla tüketebilirler. Probiyotik içeriği yüksektir.( Probiyotikler, bağırsakta zararlı mikroorganizmalarla savaşarak mikrobiyota dengesini sağlayan mikroorganizmalardır.) Bağışıklığın güçlenmesinde yardımcıdır. İftar sonrası ara öğünde 1 su bardağı kefir tüketebilirsiniz.

  • Kekik

İçerdiği potasyum sayesinde gün boyu aç kaldıktan sonra iftarla beraber yükselen tansiyonun dengelenmesinde yardımcıdır. Enfeksiyonlara karşı koruma sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Sahur sonrası uyuma güçlüğü çekenlere yardımcı olur. Yemeklerinizin içerisinde veya sıcak su ile demleyerek tüketebilirsiniz.

  • Sarımsak

Güçlü bir antioksidan olan sarımsak aynı zamanda antiviral, antibiyotik, antihipertansif, antikoagülan etkisiyle beraber kolesterol ve trigliserit düşürücüdür. Doğal antibiyotik olarak tanımlanan sarımsak birçok hastalığın tedavisinde de yardımcıdır. Bağışıklığımızın güçlenmesinde yardımcıdır.

  • Çörekotu

Yüksek antioksidan içeriği sayesinde bağışıklık sistemini olumlu etkilemektedir. Evde hazırladığınız ekmekler üzerine serperek, yoğurt veya salatalarınız içerisinde tüketebilirsiniz.

  • Vitaminlerden zengin besinler

A ve E vitamini

Güçlü  birer antioksidanlardır. Hastalıklardan korunmada yardımcıdırlar. A vitamini, yumurta, süt, balık, havuç, ve ıspanak gibi turuncu ve yeşil sebze meyvelerde zengin iken E vitamini yağlı tohumlar(fındık, ceviz, badem gibi), sıvı yağlar, kurubaklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır.

C  vitamini

Savunma sistemini güçlendiren en önemli vitaminlerden birisidir. Yeşil biber, maydanoz, portakal, limon, çilek, soğan, sarımsak gibi besinler C vitamini yönünden zengindir.

Ayrıca Omega 3 yağ asitleri içeren; Somon balığı, ton balığı, ceviz, fındık, buğday, semiz otu, ıspanak ve brokoli; Demir içeriği yüksek kırmızı et, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kuru kayısı; Çinko içeren balık, tahıllar, ceviz ve bademe beslenmemizde dengeli bir diyetle yer vermek bağışıklığımızı güçlendirecektir.

Vitamin, mineral ve antioksidanlarla zengin bir diyetle Ramazan ayını geçirmemiz, enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskini düşürecektir. Sporu ihmal etmediğimiz, sağlıklı, bereketli ramazanlar diliyorum.

Diyetisyen Fatma Nur Ciğer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu