Dünya

Müslüman’ın Bir Günü

Müslüman’ın hayatında yeni bir gün doğduğu zaman kalktığında şu meşhur dua ile dua eder: “Bizi öldükten sonra dirilten Allah’a hamd olsun ve toplanma O’nun huzurundadır.

“Tuvalete girmek istediği zaman sol ayağıyla girer ve girerken şöyle dua eder:”Allah’ım erkek ve dişi şeytanların şerrinden sana sığınırım.”

Çıkacağı zaman sağ ayağıyla çıkar ve şöyle der:”Senden af diliyorum”

“Tuvalette önünü ve arkasını kıbleye dönmez. Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurduğu için:”Tuvalete geldiğiniz zaman önünüzü ve arkanızı kıbleye dönmeyin. Doğuya veya batıya dönünüz.”Müslüman pislikten uzak durmaya gayret eder; elbisesine ve bedenine bulaşmasın diye. Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurduğu için:”İdrardan sakınınız. Şüphesiz ki kabir azabının çoğu idrardandır.”Sonra abdest alır, abdesti bitirdikten sonra “Allah’tan başka ilah olmadığına, O’nun tek ve ortağı olmadığına şahitlik ederim. Ve Hz. Muhammed (sav)’in kulu ve rasulü olduğuna şahitlik ederim. Allah’ım beni tövbe edenlerden ve temizlenenlerden kıl.”

Sabah namazından önce uyandığı zaman, bir miktar teheccüd namazı kılar. Fecr doğduğu zaman sabah namazının sünnetini eda eder. Sabah namazını cemaatle eda etmeye gayret eder. Cemaatle namaz kılmak Allah katında daha sevgili ve daha üstündür. Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurdular:”Cemaatle namaz kılmak tek başına namaz kılmaktan 27 derece daha üstündür. Sabah namazından sonra 10 kez “Allah’tan başka ilah yoktur, O tektir ve ortağı yoktur. Mülk ve hamd onundur. O her şeye güç yetirendir.” der. Aynı şekilde 7 kez “Allah’ım beni cehennem ateşinden koru.” der. Her namazdan sonra 33 kez “Subhanallah”, 33 kez “Elhamdulillah” 33 kez “Allahuekber” der, 100’e tamamlamak için “La ilehe illallah” der.Ayetel Kürsi, İhlas, Felak ve Nas okur.

Sonra Kur-an-ı Kerim’den kolay gelen bir yeri okuyarak güne başlar. Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur:”Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğretendir.” ve “Kuran okuyunuz. Şüphesiz ki O kendini okuyanları kıyamet günü sefaatçi olarak gelir.”

Sonra yeterli vakit bulduğu zaman programlı spor antrenmanlarını bedenini kuvvetlendirmek için uygular. Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurdular:”Allah katında kuvvetli mümin zayıf müminden daha sevgilidir.” Müslüman evinden çıktığı zaman şöyle der:”Bismillah tevekkeltü alellah vele havle vele guvvete illa billah= Allahın adıyla, Allah’a tevekkül ederim. Allah’tan başka bir güç ve kuvvet sahibi yoktur. Sapmaktan veya saptırılmaktan, ayağımın kaymasından veya

kaydırılmasından, zulmetmekten veya zulme uğramaktan, cahillik etmekten veya cahilliğe uğramaktan sana sığınırım.”

İş veya okul yolunda yol edebine riayet eder; selamlaşır, insanlarla iyi konuşur, iyiliği emreder, kötülüğü yasaklar, haramlara bakmaz v.b.

Okulda veya işte Allah Teala’ya takva üzere olur, takva sahibi ve hayırlı kimselerle arkadaş olur, okulda veya işte ciddi olur, namazı aksatmaz, sinirliyken nefsine hâkim olur, arkadaşları ve insanlarla ilişkilerde doğru ve samimi olur, büyüklerine karşı saygılı olur ve onların kıymetini bilir, küçüklerine karşı merhametli olur ve yardım eder.

Sonra evine döndüğü zaman beş vakit namazı cemaatle kılmaya gayret eder.Ve namaza giderken şöyle der:”Allah’ım kalbimi, gözümü, kulağımı, sağımı, solumu, üzerimi, altımı, önümü ve arkamı nurlandır.Beni nur kıl.”Camiye sağ ayağıyla ve şöyle diyerek girer:”Bismillah salat ve selam Allah’ın resulünedir.Allah’ım rahmet kapılarını bana aç.

“Camiden sol ayağıyla ve şöyle diyerek çıkar:”Bismillah salat ve selam Allah’ın resulünedir. Allah’ım senin lütfundan istiyorum.”

Müslüman günlük vazifelerini vaktinde ve en güzel şekilde, kendinden yaşça büyük bir kimsenin gözetimi altında yapar. Vazifeler konusunda uzmanlığını ve vazifelerini arttırır. Ta ki arkadaşlarına işini doğru ve ciddi bir örnek olsun. Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurdular: “Şüphesiz ki Allah işini en iyi şekilde yapan kimseyi sever.”

Müslüman uykusuzluğu arttırmamaya gayret eder. Çünkü o Müslümanın sağlığına zararlıdır. Müslüman beklediği sabahın ve sabah namazının bereketini ziyan eder; bununla beraber yapacağı zikir ve duaları da ziyan eder.Müslüman yatağa gittiği zaman sağ yan üzere uyur.Ayetel Kürsiy’i, İhlas’ı, Felak ve Nas’ı okur ve şöyle dua eder:”Yanımı senin izninle koyar, senin izninle kaldırırım, canımı alırsan onu affet, geri gönderirsen onu salih kullarını nasıl koruyorsan öyle koru.”

Müslüman gününü böylece, Peygamber Efendimizin izinde hayır ve iyilikle dolu dolu geçirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu