Dünya

Bangladeş, Korona ve Ramazan

Bangladeş Güney Asya’da yer almış olup Doğu, Batı ve Kuzey sınırı Hindistan ve Güney sınırı Myanmar ve Hint Okyanus ile paylaşan Müslüman bir ülkesidir.

Bangladeş Güney Asya’da yer almış olup Doğu, Batı ve Kuzey sınırı Hindistan ve Güney sınırı Myanmar ve Hint Okyanus ile paylaşan Müslüman bir ülkesidir. 1947 de Hindistan ve Pakistan ayrılırken Doğu Pakistan olarak adlandırıldı ve 1971 yılında Pakistan’dan bağımsızlık kazanarak Bangladeş adını almış oldu. ‘Bangla’ kelimesi Bengal anlamına geliyor ve ‘Deş’ kelimesi ülke anlamını taşımaktadır. Eskide bu bölgede Bengallar yaşadığı için Bengalların ülkesi olarak adlandırılmış oldu.

Yüzölçümü 147,570 km2’dir. Başkenti Dakka olmak üzere 64 ili var. 2 tane Liman’a sahip olan Chottogram, önemli ticari şehir olarak bilinmektedir.

Bengallar İslam’ı ilk olarak Müslüman tüccarlar ve misyonerlerin gelmesiyle tanıdı. Daha sonra sekizinci yüzyılda Muhammed bin Kasım’ın Hindistan’ı fethetmesiyle Hindistan’da İslam Medeniyeti kuruldu. MS 1205-1206 tarihlerinde Afgan asıllı komutan İhtiyaruddin Muhammed Bahtiyar Khalji tarafından Şen Kraliyetine sona verilmiş ve kurulan bu Müslüman Devlet MS 1206-1526 yılları arasında Delhi Sultanlığa dahil olmuştur. Babür İmparatorluğuna dahil olana kadar Bangladeş, Türk kökenli çeşitli komutanlar tarafından yönetildi. 1526 yılında Delhi Sultanlığı, gittikçe büyüyen Babür İmparatorluğunun hakimiyetine girmiştir. On altıncı yüzyılda Babür İmparatorluğun bölgeyi fethetmesiyle Dakka Bengalların başkenti olmuştur. Bu devirde bölge İslam hukuku ve kültürüne göre yönetilmiştir. Yeraltı maddesi olarak Doğal gaz bulunmaktadır. Ülke gelirinin çoğu tarımla sağlanmaktadır. Onun haricinde Tekstil, Balıkçılık, Yurt dışında çalışanların gönderdiği parayla ülke ekonomisi ayakta durmaktadır. Çeltik üretiminde dünyada Çin ve Hindistan’dan sonraki sırada yer almaktadır. Ülke genelinde 230 tane küçük ve Büyük nehirleri geçtiği için Tatlısu balık üretiminde dünyada 4. Sıradadır.

Nüfusunun çoğu Müslüman olan Bangladeş, her sene maneviyatla mübarek Ramazan ayı karşılıyor. Kandiller, Ramazan, Bayram gibi dini günleri genelde Ay’a bakarak belirleniyor. Akşam ay görüldüğünde sonraki gün ramazan ya da bayram olup olmayacağını karar verilmektedir. Bu sene de Cuma ya da Cumartesi’den ramazan başlayabilir. Perşembe gece Ay’a göre belli olacak.

Ramazan aylarda okullar genelde kapalı oluyor. Uzun yaz tatili olmadığı için okullarda (Üniversiteler dahil) Ramazan tatili uzun oluyor. Devlet veya özel şirketler mesai saatini kısaltıyor. Genelde akşam ailece iftar sofrası açma kültürü çok yaygındır. Camilerde hatım teravih kılınmaktadır ve erkeklerin çoğu yatsıdan sonra teravih kılmaya gider. Evde ramazana özel yemekler pişirilmektedir. İnsanlar boş vakitlerini ibadetle geçirmeye çalışır. Camiler iftara açık oluyor ve genelde mahalledeki insanlar camilerde iftar ikramiyesi sunuyor. Televizyonlarda ramazana özel programlar çıkıyor ve her yerde Ramazan’ı bereketli bir şekilde tamamlanmasından konuşuluyor.

Lokantaların çoğu kapalı oluyor, şehirlerde açık lokantalar var ama içeride yemek yiyen insanlar dışarıdan gözükmesin diye önü bir perde ile kapanıyor. İkindiden sonra lokantalar açar ve iftar yemekleri yapıp satışa sunmaya başlarlar. Ramazan’a özel yemekler genelde lokantalarda yer alıyor. Ezan okunduktan sonra kalan iftarları yolda orucunu açan veya isteyene ücretsiz olarak paylaşıyorlar.

Bu sene Ramazan Dünya’nın diğer Müslüman ülke vatandaşları gibi Bangladeşliler de karantinada geçirecekler. Belki dışarıda tam coşkuyla iftar satışlar başlamayacak, belki de teravihler tıklım tıklım dolu olmayacak ama Ramazan’ın maneviyat evlerde aynı ruhuyla yaşanacak diye düşünüyorum. Korona sebebinden dolayı Camiiler kapalıdır ve vakit namazlar artık resmi olarak yasaklandı. Bangladeş’te Korona Virüs Türkiye kadar olmazsa bile baya etki etmiştir. Kamu işler artık evden yapılmaktadır ve sokaklarda amaç dışı gezi komple yasaklanmıştır. Saat 14.00 den sonra eczane hariç tüm dükkânlar kaplı oluyor. O saatten sonra tüm mahalle kapıları kapanıyor ve bir mahalleden diğer mahalleye geçiş yasak oluyor. Pazarlarda insanlar mesafeli davranmaya özen gösteriyor. Sokaklarda polis ve askerler geziyor. Amaç dışı gezenlere eve gönderiyor. Bu davranış daha önceden başlanması gerekiyordu ama kararlar biraz geç alındı. Bu olumlu tarafların yanında olumsuz olayları da var. Bazı bölgede insanlar hala cemaatler namaz kılmaya çalışıyor, bazı insanlar ise hala ‘korona bize dokunamaz’ gibi söyleyişle bu virüsün daha yayılmasının önü açıyor.

 Ama her şeye rağmen, Ramazan yine tüm Müslümanlar gibi Bangladeş’teki Müslümanlara da bereket getirecek diye düşünüyorum. Belki o eski heyecanla namaza gidilmeyecek ya da hafızların güzel sesiyle teravih kılınmayacak ama evler bir Cami’ye dönüşecek ve kadın çocuk erkek fark etmeden herkes o güzel kelimeleri okuyacak, bu ümidiyle…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu