Çocuğu olmayan kadının çaresizliğiSize anlatacağım bu olay, yıllar önce başımdan geçen bir hadisedir. Benim düştüğüm bu duruma düşen bir çok kadının olduğunu bildiğim için sizlerle paylaşmak istedim.
Sonuna kadar okuyup, sevdiklerinizle paylaşırsanız, başkalarının da aynı duruma düşmesine engel olmuş olursunuz.

Kocamın ailesi köyün varlıklı birkaç ailesinden biriydi. Bir gün onlar için çalışırken beni görüp beğenmişti kocam. Annesinin olmaz demelerine, köyün zengin ve fakir bir aileyi denk göremeyeşine aldırmadan gönlüm ona düştü, onu isterim ben diyerek kimseyi dinlememişti.


Kayınbabam ve kayınvalidemle beraber yaşıyorduk. Günlerimiz huzurumuzu bozan konuşmalara kadar mutlu mesut geçiyordu.

Henüz çocuğumuz olmamıştı. Daha doğrusu biz bunu ertelemiştik. Kocamla birbirimizi severek evlenmiştik. Bu sevgimiz bir iki yılı sadece birbirimizle geçirmek için yetmişte artmıştı. Çocuğumuz elbet olur diyorduk bu yüzden hemen bunu düşünmemiştik. Fakat sonra köy yerinde hakkımızda dedikodular çıkmaya başlamıştı.


Dedikoduların beni ilgilendiren yanı yoktu. Söylenen şeyler tümüyle canımdan çok sevdiğim kocama yönelikti. Köyün kahvesinde toplanan erkeklerin hep birden kendisine kısır iması yaptıklarını söylemişti bir akşam kocam bana.

Ona iki yıl evli olup da çocuğu olmayana hele erkek çocuğu olmayana adam demezlermiş eskiden demişlermiş. O adam olsa olsa kısır olurmuş. Duydukları onun yumuşak yüreğini öylesine üzmüş öylesine yakmıştı ki onu dinledikten sonra gözlerim dolu dolu olmuştu.


Ben ona daha doyamamış sadece onunla vakit geçirmeye özlemimi bitirememiştim. Ama artık ne yapabilirdim. Kocamla dalga geçiliyor onun kısır olduğu konuşuluyordu her yerde. Asıl önemlisi yine de bu değildi.

Kim ne derse desin sen ne zaman istersen o zaman çocuğumuz olsun diyordu kocam. Ama bir gece evde konuşulanlar hayatımızı artık hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak şekilde değiştirmişti.


Yazının devamını okumak için görsele t.klaynız.