Bir Çok İnsanın Bilmeden Yaptığı, Nikahı Düşüren 7 Büyük HataDinimizde boşanma koşullarının sağlanması halinde Allah katında boşanma gerçekleşmiş olur. Allah’ın en sevmediği helaller ortasında olan boşanmaya dair en çok merak edilenleri sizler için araştırdık. İşte İslam’da boşanma ve talak ile ilgili bilinmesi gereken kıymetli detaylar.

Diyanetin yaptırdığı bir araştırmaya göre insanların çoğu nikahı tehlikeye düşüren cümleleri hiç tereddüt etmeden kullanabiliyor ve hayatına da bu şekilde devam ediyor.


Bilmeden de olsa nikahı düşen çiftlerin evli gibi hayatlarına devam etmesi dinen yasak bir ilişki olarak adlandırılmış ve bu ilişkiden doğan çocukların da neseplerinin bozuk olacağı bildirilmiştir.

Boşanma Allah'ü tealanın en sevmediği helal bir iş olarak tanımlanmıştır. Boşanmak helal kılınmış olsa da tasvip edilen veya teşvik edilen bir hal olarak karşımıza çıkmamaktadır.


Şuurlu ve şuurlu bir Müslümanın mecburî olmadığı surece boşanmaya yanaşmaması gerekir. Evlilikte boşanmayı düşündürecek rastgele bir taraf sebebiyle fevri davranan kimselerin boşanmayı bir defa daha düşünmeleri gerekir. Zira bir huy beğenilmezse öbür huy beğenilebilir ya da bir tarafta olumsuzluk varsa başka tarafta uygun davranışlar görülebilir.

Kuran-ı Kerim’e nazaran boşanmaya bakıldığında Allah (c.c) erkeğin boşanma hakkına “Talak” bayanın boşanma hakkına ise “İftida” olarak zikretmektedir. Evlilik kontratı esnasında erkek bayana boşama yetkisini verirse bu durum tefviz-i talâk olur. Boşanma gerçekleşse bile bayanın iddet müddeti zarfında nafakası ve meskeninin eşi tarafından karşılanması gerekir.


İşte özellikle bizim toplumuzda nikahı tehlikeye düşüren 7 büyük hata.
Bu hataları bilerek veya bilmeyerek bir çok insan yapıyor, nikahın boşa düşmemesi ve yasak olan bir ilişkinin içine düşmemek için bu hatalara dikkat etmek gerekir.
Yazının devamını okumak için g.rsele tıklayarak ilerleyiniz.