Bakanlık Açıkladı Sakın Bunları YapmayınSiber saldırganların gün geçtikçe saldırı yöntemlerini geliştirdikleri dijital dünyada online bankacılık uygulamalarından sosyal medya hesaplarına kadar birçok alanda saldırıların arttığını bir dönemi yaşıyoruz.

Emniyet, Bakanlık ve Siber Güvenlik uzmanlarının devamlı uyarılarına rağmen sanal dolandırıcıların mağdur ettiği insan sayısı her geçen gün artıyor.


Uzmanlar özellikle sanal dolandırıcılığın son yıllarda çok fazla arttığı ve bunların her ay farklı bir yöntem kullanarak insanların karşısına çıktıklarını, hedeflerine aldıkları kullanıcıları cezbedecek seçenekler ortaya koyarak insanların algıları ile oynadıklarını belirtiyorlar.

Yaz aylarında tatil ve araç kiralama yöntemleri ile 150 binden fazla kişinin dolandırıcılığa maruz kaldığı belirtildi. Sanal dolandırıcılar tanınmış ve en çok müşteriye sahip firmaların web sitelerinin birebir kopyalanması sonucu insanları çok daha ucuz aldıklarına inandırıp yüzbinlere insanın mağdur olmasına neden oluyor.


Siber güvenlik uzmanı Ekim ve Kasım ayında kullanıcıların internette karşılaşılabilecek 5 siber dolandırıcılık yöntemini sıralayarak kullanıcıları uyardı.

Siber dolandırıcılık, internet ortamında gerçekleştirilen dolandırıcılık yöntemlerini ifade ediyor. Bu kapsamda dolandırıcılar, kimlik avı e-postaları, sosyal medya, cep telefonunuzdaki SMS mesajları, sahte teknik destek telefon görüşmeleri, sahte alışveriş siteleri ve daha fazlası gibi sayısız yöntem kullanabiliyorlar.


Bu tür dolandırıcılıkların temel amacı, kredi kartı hırsızlığı, kullanıcı oturum açma ve şifre bilgilerini ele geçirme ve hatta kimlik hırsızlığı olabiliyor. İnternette en çok karşılaşılan siber dolandırıcılık yöntemleri ise şunlar olarak öne çıkıyor.
Devam etmek için görsele t.klayarak ilerleyiniz.