2022 Asgari Ücret Ne Kadar?Türkiye'deki 7 milyon çalışanı doğrudan etkileyen 2022 asgari ücret zammı ile ilgili ilk haberler gelmeye başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in asgari ücret ile alakalı yaptığı açıklama tüm asgari ücretli çalışanları umutlandırdı.

Sabah Gazetesinden Faruk Erdem 2020 asgari ücretinin ne kadar olacağı ile alakalı köşesinde yazdığı yazıda önemli ipuçları verdi.


Geçtiğimiz yıl asgari ücret belirlenirken pandemi şartları da göz önüne alınmış ve yüzde 21.56 oranında artış yapılarak en düşük brüt ücret 3.577,50 TL'ye yükseltilmişti. Net asgari ücret ise bu yıl 2.825,90 TL olarak uygulanıyor. Yani işverene bu rakamdan daha az maaş veremezsin deniliyor.

Geçtiğimiz yıl asgari ücret artışı pandemi şartlarında belirlendiği için bir önceki enflasyonun oldukça üzerinde bir oran tespit edilmişti. 2020 yılında yıllık enflasyon yüzde 14,6 olarak açıklanırken asgari ücret artışı bunun 7 puan daha üzerinde gerçekleşti.


Kasım ayının sonlarında ve Aralık ayı boyunca asgari ücrettin tespiti için çalışmalar sürdürülüyor. Asgari Ücret tespit Komisyonu işçi işveren ve kamu temsilcileriyle değişik zamanlarda toplanarak işçilerin alacağı en az ücreti belirliyor.

2022 yılında asgari ücret ne kadar olacak? devlet asgari ücretten kesinti yapmaya devam edecek mi? Enflasyon nasıl belirliyor? Asgari Ücretliden Vergi dilimi kesintisi yapılacak mı?
Devamını okumak için görsele t.klayarak ilerleyiniz.